Večernji list

Uz ove savjete BOŽIĆNA ZVIJEZDA RASTE KAO LUDA

DA BI BOŽIĆNA ZVIJEZDA DUGO TRAJALA, VALJA VEĆ PRI KUPNJI BIRATI ZDRAVU BILJKU. U CENTRIMA POTRAŽITE BILJKE KOJE IMAJU ZATVORENE ŽUTOZELENE PUPOVE

Riječi: MARTINA STRUKIĆ Slike: PIXSELL

Priča kaže kako je Joel Robert Poinsett, prvi američki veleposlanik SAD-A u Meksiku, svijetu otkrio neodoljivu tropsku biljku zamamnih crvenih, bijelih i ružičastih listova, biljku koja se danas zovemo božićnom zvijezdom i postala je simbol blagdanskih dana. Upravo zbog tog lišća pomalo zvjezdastog oblika i činjenice da je najraskošnija upravo u doba Božića postala je neizostavan dio naših blagdanskih priča.

U našem je podneblju božićna zvijezda, u hortikulturnim krugovima poznata kao i poinsettia, sobna biljka. U svojoj domovini Meksiku raste u vlažnim područjima, a prekrasni grmovi živopisnih boja narastu i više od 4 metra. Glavni je ukras u crkvama u Latinskoj Americi u božićno vrijeme. Najpopularnija je božićna zvijezda crvenih listova, ali podjednako atraktivno izgledaju i one bijelih, ružičastih ili prošaranih listova.

Da bi božićna zvijezda dugo trajala, valja već pri kupnji birati zdravu biljku. Pri izboru treba pripaziti na žutozelene skrivene cvjetne pupove koji ne smiju biti odveć otvoreni. Najbolji je izbor zdrava biljka bujna i snažna lišća. Biljka je jako osjetljiva na temperaturne promjene, stoga je kupujte isključivo u zatvorenom prostoru i zaštitite je papirom

kad je iznosite iz cvjetnog centra.

U domu će božićna zvijezda najbolje uspijevati na temperaturi od 15 do 20 stupnjeva. Voli svijetle prostore, ali ne smije biti izložena izravnom suncu kao što nije poželjno da je smjestite uz radijatore. Posebno joj smeta topli zrak, koji, primjerice, može na nju puhati iz klima-uređaja. Osjetljiva je i na propuh, ne voli otvorene prozore. Ne smije biti ni blizu ovlaživača zraka. Da joj ne odgovara temperatura ili pozicija u prostoru, biljka će otvoreno pokazati – listovi počinju žutjeti, otpadaju i suše se. Ako cijela klone, vrlo je vjerojatno problem u propuhu te joj treba pronaći novo mjesto. Lišće će otpadati i ako u prostoriji, uz visoku temperaturu, prevladava suh zrak. Treba znati da ova biljka zahtijeva umjereno zalijevanje i da ne trpi vodu u podlošku te bi višak vode koji ostane pola sata nakon zalijevanja trebalo odliti. Kad ocvate nakon Božića, biljka može potjerati nove izdanke, no u veljači i ožujku treba ih skratiti za 10-ak centimetara kako bi poslije formirala grmolik oblik. Tada je se može i presaditi u svježi supstrat i, kako budu dolazili topliji dani, premjestiti je na nešto hladnije mjesto. U rujnu joj treba “skratiti” dan, primjerice pokrivanjem, da bi se u prosincu opet pokazala u punoj raskoši. Veliki joj je problem bijela mušica koja je napada te siše njezin sok. Najbolje ju je spriječiti, odnosno mehanički odstraniti mušicu komadićem vate. Božićna zvijezda ispušta otrovan biljni sok odnosno mlijeko koje može iritirati kožu ako joj se otkine grančica. U slučaju doticaja s tom tekućinom, treba što prije isprati ruke pod jakim mlazom vode.

ZELENA ZONA

hr-hr

2022-12-03T08:00:00.0000000Z

2022-12-03T08:00:00.0000000Z

https://vecernjilist.pressreader.com/article/282054806060243

Vecernji List