Večernji list

Najčešći karcinom u ženskoj populaciji od kojeg obolijeva jedna od osam žena

Pojavnost karcinoma dojke velika je u cijelome svijetu i stalno raste. Računa se da jedna od osam žena može oboljeti od raka dojke, a najčešći je to karcinom u ženskoj populaciji. Dobra je vijest da smrtnost od te zloćudne bolesti stagnira ili pada, što govori u prilog sve boljem liječenju. – Najbolje je otkriti karcinom dojke dok je u “in situ” stadiju, dakle dok još nije probio bazalnu membranu, što znači da smo praktički sigurni da se nije proširio po tijelu. Dosta je to teško otkriti, a u detektiranju je najuspješnija mamografija, kao i magnetska rezonancija, ovisno o vrsti raka – počinje doc. dr. sc. Damir Štimac, specijalist radiologije, subspecijalist ultrazvuka, voditelj Odjela za radiologiju u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici “Dr. Juraj Njavro” Vukovar. Šef je Katedre za biofiziku i radiologije na Medicinskom fakultetu u Osijeku i drugi dopredsjednik Hrvatskog društva radiologa. Ženama se od 30. godine preporučuje odlazak na ultrazvuk jednom godišnje, a od 40. rođendana i na mamografiju svake godine.

– Mamografija je dosta učinkovita u ranom otkrivanju najranijeg oblika najčešćeg karcinoma koji se manifestira sitnim ovapnjenjima. Još je povoljnija metoda mamografija s tomosintezom jer se, umjesto jedne snimke, pri snimanju dobivaju presjeci, odnosno slojevi kroz dojke, njih trideset, pedeset, šezdeset, ovisno o veličini dojke. Tako se bolje mogu vidjeti detalji u žlijezdi, a mlade žene imaju puno žlijezda koje znaju skriti karcinom – kaže radiolog Štimac.

Žene čije su majke ili bake imale karcinom dojke u povećanom su riziku od razvoja iste bolesti pa se njima od 30. rođendana savjetuje, uz ultrazvuk, i magnetska rezonancija jednom godišnje. Isto tako, kada napune 40 godina, takvim se ženama preporučuju ultrazvuk, mamografija s tomosintezom, ako im je dostupna, te magnetska rezonancija.

Takve su smjernice stručnih društava, uključujući i Hrvatsko društvo radiologa. Naravno, nijedna država, pa tako ni Hrvatska, ne može pratiti smjernice jer je to preskupo i traži puno resursa pa se u našoj zemlji na preventivne preglede poziva žene u dobi od 50. do 70. godine, kada je i najčešća frekvencija raka dojke, jednom u dvije godine. Tako je i u Sloveni

Doc. dr. sc. Damir Štimac, specijalist radiologije,

subspecijalist ultrazvuka, voditelj Odjela za radiologiju u

Nacionalnoj memorijalnoj bolnici “Dr.

Juraj Njavro” Vukovar

ji, dok Velika Britanija provodi screening svake tri godine, a iako to jest bogatija zemlja, manje ulaže u nacionalni program prevencije raka dojke nego mi – iznosi naš sugovornik. Šveđanke pak na preventivne preglede odlaze svake godine. Kakav je odaziv žena u Hrvatskoj na pozive na mamografiju?

– Prosjek je oko 60 posto, a kada dosegne 70 posto, jako smo sretni. Što se tiče ranog otkrivanja karcinoma dojke, mislim da nam je najveći neprijatelj strah žena. Kada napipaju karcinom, često to negiraju i ne usude se otići na pregled jer se plaše bolesti.

Apeliram na žene da se, čim nešto napipaju, odmah obrate liječniku, najbolje radiologu ili kirurgu. I ponavljam, izuzetno je važno jednom godišnje ići na mamografiju jer se bolest dosta dobro liječi ako se rano otkrije. Liječenje je danas vrlo uspješno, postoje pametni lijekovi koji selektivno djeluju. Za svaki karcinom dojke radimo kor biopsiju, izvadimo komadiće tumora koje patolog pregleda i točno mu odredi parametre po kojima ga se onda liječi. Ne liječi se napamet, kao nekada kemoterapijom, već se danas to čini ciljano. Primjerice, ako ima hormonske receptore, uskraćujemo mu hormone – objašnjava dr. Damir Štimac.

Žene nerijetko zaziru od mamografije i zbog straha od zračenja kojem se izlažu pri snimanju na tom uređaju.

– Pri mamografiji je najmanja doza zračenja koja postoji u radiologiji. Djeluje samo na tkivo dojke, zbog čega se bez problema može raditi i trudnicama, što je često u Švedskoj, u kojoj je veći postotak starijih trudnica nego kod nas. Postoji određeno zračenje, ali vrlo je teško procijeniti koliko često mamografija uzrokuje karcinom jer smo stalno izloženi zračenju iz okoline, kozmičkim zrakama, zračenju iz tla, kao i voća i povrća koje sadrži radioaktivne elemente. Najpesimističnije procjene su da jedna na 100.000 mamografija izazove karcinom dojke. A s obzirom na to da jedna od osam žena oboli od karcinoma dojke, onda je taj rizik uistinu beznačajan – kaže dr. Štimac.

ZDRAVLJE

hr-hr

2023-03-25T07:00:00.0000000Z

2023-03-25T07:00:00.0000000Z

https://vecernjilist.pressreader.com/article/281616719622586

Vecernji List